Wydarzenia gościnne

Byk

Na scenie: Robert Talarczyk

Tekst: Szczepan Twardoch
Reżyseria: Robert Talarczyk / Szczepan Twardoch
Scenografia: Marcel Sławiński
Muzyka: Aleksander Nowak

czas trwania: ok. 100 minut (bez przerwy)


"Roboczku, pōdź sam yno do ōpy, dej licko. Robert, powiedz księdzu wierszyk. Taki zdolny, ale leniwy. Panie Robercie, mistrzu, zapraszamy! Panie Robercie, czy to pan jest na tych zdjęciach? Czy pan jest pod wpływem narkotyków? A teraz przed państwem Robert Mamok, skandalista i prowokator! Panie Robercie, może pan coś powie po śląsku…? Robert, musisz mówić o swoich emocjach. Nie możesz się bać swoich emocji, Robert. Tato, jesteś tam? Tato! Robert, skurwysynu, jak mogłeś mi to zrobić? Robert, myślisz, że oni nas widzieli razem? Taki stary, a taki głupi. Tak bardzo się na panu zawiedliśmy, panie Robercie."

Byk to drugi po Pokorze tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści m.in Króla, Morfiny i Dracha. Bohaterem monodramu jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.

Sztuka ukazała się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego 13 kwietnia 2022.

_________________________________________________________

Kierowniczka produkcji (STUDIO): Justyna Pankiewicz
Współpraca produkcyjna (TEATR ŚLĄSKI): Małgorzata Długowska-Błach
Asystentka rezysera (TEATR ŚLĄSKI): Dorota Damec
Koordynacja (TEATR ŁAŹNIA NOWA): Małgorzata Rapacz
Producentka (INSTYTUT GROTOWSKIEGO): Dominika Nestorowska
Współpraca produkcyjna (STUDIO): Dorota Chałaczkiewicz
Asystentka produkcji: Katarzyna Pawlonka

GŁÓWNY PRODUCENT:
STUDIO teatrgaleria

KOPRODUCENCI:
Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański”
Teatr Łaźnia Nowa
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

PARTNER:
Teatr Korez

Budowa dekoracji: Stanisław Gał – SKT Construction

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Paweł Kluszczyński, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Katarzyna Tokarska-Stangret, Wiktoria Tabak, Agnieszka Wójtowicz.


Prapremiera: 19 marca 2022.

 

FOTO

Przemysław Jendroska