Wydarzenia gościnne

Nie daj sobie wejść na głowę. Jak pozostać sobą w kulturze zapierdolu

Wydawnictwo Sensus zaprasza na spotkanie autorskie Jarosława Gibasa

Ile razy zdarzyło Ci się słyszeć magiczną formułę „musisz się zmienić”? Sto razy, dwieście? A może – bądźmy w końcu do bólu szczerzy: wiele tysięcy razy? Przecież to najczęściej wypowiadana mantra, która trafia do naszych uszu z tak wielu stron, że pewnie łatwiej byłoby znaleźć przykłady osób, które tak nigdy do nas nie powiedziały. Bo przecież „potrzeba zmiany” jest jak karabin, wymierzony w nas przez całe życie.

A co ma być celem tej zmiany? Dopasowanie się do powszechnie obowiązującej narracji, której głównym fundamentem jest zjawisko określane już dzisiaj oficjalnie „kulturą zapierdolu”, w którym mamy wierzyć, że wartość leży w wysiłku włożonym w pracę, a nie w jej efektach. W to, że niezależnie od okoliczności musimy być zawsze pogodni, uśmiechnięci, pełni pozytywnych myśli i oczywiście hiperaktywni. W to, że trzeba przez całe życie gonić swoje własne szczęście, które odnajdziemy w posiadaniu kolejnych przedmiotów, czy pokonywaniu kolejnych szczebli społecznego, czy zawodowego awansu oraz w tym, że za pieniądze da się „zamieść pod dywan” naturalny proces starzenia się. W to, że jedyną wartością jest wyjątkowość, którą trzeba udowadniać, starając się bardziej od innych, bo w przeciwnym razie stajemy się przeciętni, co w kulturze zapierdolu jest gorsze od niewybaczalnego grzechu. Jest rozczarowaniem.

Problem w tym, że kiedy w to uwierzymy, nasze życie prędzej czy później staje się puste, a wszelkie poszukiwania jego sensu będziemy próbowali zastąpić pseudo-medytacją spod znaku „wyobraź sobie, że nie masz problemów”. Problem w tym, że dopiero po jakimś czasie zorientujemy się jak wielka to ściema. I najlepszym wyjściem jest wybór mniejszego zła: zdać sobie sprawę z tej ściemy jak najszybciej i nie się jej nie poddawać. To lepsze, niż obudzić się któregoś dnia z ręką w nocniku.

•••

Jarosław Gibas

Socjolog i autor książek łączących perspektywę socjologii - opartej głównie na strukturach relacyjnych - inteligencji emocjonalnej oraz psychologii rozwoju świadomości. W ramach swoich kursów uczy umiejętności z obszarów EQ, mindfulness a także technik i narzędzi terapii transpersonalnej. Pasję muzyczną realizuje w zespole YO, którego albumy znajdziesz w największych muzycznych serwisach streamingowych. Prywatnie entuzjasta dużych motocykli. Mieszka z żoną i psem w Katowicach.

Zapraszamy do kontaktu:

www.jaroslawgibas.com

www.fundacjahs.org 

www.yomantras.com

Odwiedź kanał youtube.com/gibascompl, gdzie autor regularnie publikuje kilkunastominutowe wykłady obejmujące tematykę związaną z inteligencją emocjonalną oraz ze sposobami radzenia sobie z trudnymi emocjami, jak również prezentują wiele psychologiczno-socjologicznych mechanizmów i efektów, którę mają bezpośredni wpływ na jakość życia, budowanie zdrowych relacji czy też są odpowiedzialne za tempo lub stagnację rozwoju. Na kanale tym znajdziesz również cykl „Niewidzialne książki” zawierający recenzje anglojęzycznych książek z obszaru inteligencji emocjonalnej oraz rozwoju duchowego, które jak dotąd nie ukazały się na polskim rynku wydawniczym.

W najbliższym czasie gramy:

FOTO