Teatr Korez Teatr Korez
 • KASA BILETOWA
  ☎️ 32 785 70 15

  CZYNNA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU (OPRÓCZ ŚWIĄT) W GODZ. 14:00–18:00 ORAZ GODZINĘ PRZED KAŻDYM SPEKTAKLEM

   UWAGA! Od 24 czerwca do 1 września kasa jest NIECZYNNA.

   Biuro Teatru jest nieczynne od 29 czerwca do 18 sierpnia. 

   

   

   

 • | Zarejestruj| Zaloguj
Wydarzenia gościnne

Syn

Teatr Wolność

Teatr Wolność jest małym prywatnym teatrem lalkowym należącym do Karola Smacznego, mieszczącym się w postindustrialnej przestrzeni jednej z białostockich fabryk. Teatr rozpoczął swoją działalność w grudniu 2023 roku i ma w swoim repertuarze dwa przedstawienia: „Syn”, który miał swoją premierę w 2021 roku jako dzieło Grupy Wolność i „Książę” (2023), które jest autorską wypowiedzią Karola Smacznego.

Przedstawienie „Syn” otrzymało główną nagrodę Kryształowa Pestka podczas Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej Pestka 2023 w Jeleniej Górze oraz nagrodę główną Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy 2024 w Słupsku.

 

Nadstaw ucho. Słyszysz? Tam na wsi pies ujada. Uważaj. Spójrz, wyostrz wzrok, może zobaczysz, jak ćma trzepocze cienkimi skrzydłami, a liść pod pająkiem ugina się miękko. Może to Mamuna? Może Siubiela do sieni się skrada? Tam syn się narodził. Chodzą plotki, że we wsi obok dzieją się dziwne rzeczy. Wiesz gdzie to?

„Syn” powstał na motywach opowiadania „Podmieniony syn" Mirosława Miniszewskiego. Mogłoby się wydawać, że sztuka opowiada po prostu przepisany współczesnym językiem ludowy mit o podmienianiu dzieci przez łojmy, odmienice czy boginki. W rzeczywistości jednak dotyka aktualnego wciąż tematu wykluczenia, społecznej alienacji, niezrozumienia i trudnych relacji rodzinnych.

 

Na motywach opowiadania „Podmieniony syn" Mirosława Miniszewskiego

Reżyseria: Karol Smaczny, Mateusz Smaczny, Marcin Tomkiel

Scenografia i lalki: Karol Smaczny, Marcin Tomkiel 

Muzyka: Michał Górczyński

Wsparcie literackie i tekst piosenki: Malika Tomkiel 

Wideo: Jakub Rutkowski

FOTO