Wydarzenia gościnne

Wariaci

"Wariaci" to spektakl-moralitet na aktora, muzyka i wielogłos żeński. Stworzona na bazie "Wariata i zakonnicy" etiuda zabiera widza w głąb jaźni głównego bohatera. Podróż po zakamarkach jego głowy jest dla odbiorcy przeżyciem intensywnym. Momentami wzrusza, momentami przeraża, momentami staje się wręcz nie-znośna. "Nażywość" muzyki dodatkowo podkreśla stany emocjonalne aktora a jego dialog z nieobecnymi fizycznie kobietami odzwierciedla skomplikowaną kondycję psycho-fizyczną współczesnego Everymana.

Performerzy sceniczni: Maciej Dmochowski, Grzegorz Kaźmierski Performerki wideo: Katarzyna Gazdowicz, Aleksandra Sroka, Dominika Zielińska

Reżyseria: Aleksandra Skorupa.

Spektakl zdobył główna nagrodę na 25. Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacy pod strzechy".

BIOGRAM

Aleksandra Skorupa (reżyseria) - absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskim AST (dawniej PWST), teatrolożka (absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dramaturżka i reżyserka autorskich spektakli. Jej monodram o legendarnej działaczce komunistycznej „Wanda Wasilewska” (prototyp filmu) zdobył główną nagrodę na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie, nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 6. Forum Młodej Reżyserii w PWST w Krakowie, nagrodę na V Ogólnopolskim Festiwalu  Teatrów Jednego Aktora MONOfest w Łodzi, nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej Festiwalu FAMA oraz II miejsce na festiwalu Sopockie Konfrontacje Teatralne, spektakl „Sońka” wg I. Karpowicza został wystawiony w ramach finału Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W ramach Olimpiady Teatralnej w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu współreżyserowała projekt „Dziady. Lekcja” z udziałem Jerzego Treli. Debiutowała na scenie instytucjonalnej w Teatrze Nowym im. Witkacego w Słupsku, realizując spektakl „Tlen”. Tworzy etiudy filmowe: „Pierwszy września”, nagrodzony na festiwalach Stopklatka i Kaliszfornia, „Mątwa”, nagrodzona na festiwalu Witkacy pod Strzechy oraz „Pokarm”, nagrodzony w konkursie Modelatornia on-line. W Teatrze Kubuś w Kielcach zrealizowała teatr telewizji „Królowa Ś.”. W ramach stypendium „Kultura w sieci” stworzyła etiudę filmową „Pamiątka z widzenia”, prezentowaną w finale festiwalu OKFA 2021 oraz festiwalu Kino 2021. Nowe Historie w TVN Fabuła.

Maciej Dmochowski - aktor, instruktor teatralny, performer. Swoją drogę teatralną rozpoczął w teatrze ulicznym w Gdańsku. Będąc po wpływem literatury Dostojewskiego zainicjował prace nad spektaklem  "Białe Noce". Premiera spektaklu zbiegła się z premierą spektaklu dyplomowego, pt. "Czarnoksiężnik z Krainy OZ", w reż. Tomka Zadróżnego. Ukończył również roczne studium aktorskie  w Gdyni (2006), a w 2009 Dziennikarstwo i Komunikację społeczną w Gdańsku.

Do tej pory współpracował przy realizacjach teatralnych m.in. z takimi reżyserami jak: Ania Turowiec ("Burza", Shakespeare), Agnieszka Ślisz ("Burza", Shakespeare), Aleksandra Skorupa ("Mironlandia", "Edyp"), Pamela Leończyk ("Wsteczne odliczanie"), Artur Hofman ("Okno na tamtą stronę", teatr tv), Krzysztof Knurek ("Jeszua"), Tomasz Zadróżny ("Białe Noce"), Paweł Passini ("Dybuk").

Od 2014 do 2020 r. współtworzył grupę teatralną Grupa Zaplecze, w ramach której inicjował wiele działań teatralnych i okołoteatralnych.

Jest autorem scenariuszy (tekstów piosenek) oraz reżyserem, m.in takich spektakli, jak: "Magiczny medalion", "Opowieść o moim Golemie", "Podróż Salomona", "Skrzynia tajemnic", które grane były m.in na Festiwalu Kultury Żydowskiej- Warszawa Singera,  wielokrotnie podczas Dni Pamięci w Teatrze im. S.Jaracza w Łodzi, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, czy Festiwalu Kultury Żydowskiej w Chełmie.

 

Grzegorz Kaźmierski – muzyk, animator kultury, teatrolog i filmoznawca, montażysta i operator kamery. Specjalista ds. interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Realizuje warsztaty filmowe oraz muzyczno-dźwiękowe dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku. Założyciel wielu formacji muzycznych m.in. improwizacyjnego projektu muzyczno-poetyckiego 3.Piętro oraz duetu instrumentalnego Mlecze, z którym komponował muzykę do spektakli teatralnych. W 2019 roku ukazał się jego solowy album „Improv”. Autor wideoklipów, miniatur filmowych oraz programu muzycznego Muzyczny Kram.

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Weekend urodzinowy – Artyści Witkacemu. Wydarzenie towarzyszące wystawie Muzeum Historii Katowic oraz Instytutu Witkacego z Warszawy pt. „Witkacy i inspiracje. Portrety Witkacego z dawnej kolekcji Teodora Białynickiego-Biruli oraz prace inspirowane dziełem artysty” czynnej do 5 marca 2023 r. w MHK.

Organizator: Muzeum Historii Katowic

 

Bilet ulgowy przysługuje tylko z biletem z wystawy w Muzeum Historii Katowic oraz Instytutu Witkacego z Warszawy pt. „Witkacy i inspiracje. Portrety Witkacego z dawnej kolekcji Teodora Białynickiego-Biruli oraz prace inspirowane dziełem artysty” czynnej do 5 marca 2023 r. w MHK.

FOTO