Teatr Korez Teatr Korez
  • KASA BILETOWA
    ☎️ 32 785 70 15

    CZYNNA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU (OPRÓCZ ŚWIĄT) W GODZ. 14:00–18:00 ORAZ GODZINĘ PRZED KAŻDYM SPEKTAKLEM

     UWAGA! Od 24 czerwca do 1 września kasa jest NIECZYNNA.

     Biuro Teatru jest nieczynne od 29 czerwca do 18 sierpnia. 

     

     

     

  • | Zarejestruj| Zaloguj
Wydarzenia gościnne

Football makes history

Finał projektu Erasmus "Football makes history" realizowanego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 w Katowicach

W programie:
- Dyskusja n/t dziedzictwa piłki nożnej z udziałem m.in. Zbigniewa Rokity, Grzegorza Joszko oraz zagranicznych partnerów projektu.
- Pokaz uczniowskich etiud filmowych o Gerardzie Cieśliku, Eryku Tatusiu i Zbigniewie Wilku.
- Światowa premiera filmu Stefano di Pietro o małej szkółce piłkarskiej w zagrożonej społeczności Villa Miseria (favela) o nazwie Itaty, która przyczynia się do przekazywania wartości i wpływania na społeczność w trudnym obszarze Buenos Aires.

FMH - projekt niekonwencjonalny, bardzo nietypowy, proponujący młodzieży poznanie historii regionu przez pryzmat biografii piłkarzy, historii klubów, które stanowią część dziedzictwa kulturalnego i sportowego Górnego Śląska. Udział w tym projekcie dał możliwość odkrywania nierzadko zawiłych losów zawodników, trenerów w kontekście wydarzeń historycznych.

Projekt ten otworzył młodzież na nowe wyzwania, pozwolił znacznie poszerzyć horyzonty myślowe, a przede wszystkim wzmocnić kompetencje językowe oraz wpłynął na organizację pracy własnej. Młodzież miała bardzo dużo swobody w doborze materiału, miała zaszczyt spotykać się i rozmawiać z bardzo ciekawymi ludźmi. Uczestnicy projektu doskonalili umiejętność pracy z materiałami źródłowymi. Zapoznali się z tajnikami tworzenia własnego filmu, prowadzenia wywiadów i gromadzenia materiałów. Poprzez wyjazdy do Frankfurtu oraz Strasbourga uczestniczyli w wyjątkowych konferencjach naukowych i sami mieli zaszczyt być na nich prelegentami.

Dwudziestu uczniów przez dwa lata odkrywało historie lokalnych piłkarzy we współpracy z pięcioma klubami: KS "Rozwój", GKS Katowice, Ruchem Chorzów, Górnikiem Zabrze oraz Polonią Bytom. Efektem ich pracy jest dwadzieścia artykułów sukcesywnie publikowanych w języku angielskim na stronie projektu footballmakeshistory.eu a trzy najlepsze historie zostały zrealizowane w postaci 5-minutowych filmów z udziałem Jana Cieślika - syna Gerarda Cieślika, Grzegorza Joszko - historyka Ruchu Chorzów i Magdaleny Pelc - siostry Zbigniewa Wilka, zamordowanego podczas pacyfikacji Kopalni "Wujek".
W projekcie wspierają nas zagraniczni partnerzy: Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, Reinwardt Academy w Amsterdamie, Fare Network, Stefano di Pietro, EuroClio, Eintracht Frankfurt Museum.
 
**  Stefano di Pietro - urodzony we Włoszech reżyser filmowy, tworzy filmy dokumentalne na tematy społeczne, takie jak rasizm, integracja społeczna i edukacja, wyprodukowane między innymi przez Dom Anny Frank, Civil Society Forum, Borussię Dortmund. Jego pierwszy krótkometrażowy film fabularny "Accepted" został wyprodukowany w latach 2018-2019 i zdobył kilka nagród na całym świecie w latach 2020-2021, w tym na festiwalu filmów niezależnych w Berlinie w 2021 roku.

W swoim pierwszym pełnometrażowym filmie dokumentalnym "War on education" przeprowadził wywiady z obecnym ministrem edukacji Ukrainy Oksenem Lisovym i wieloma innymi naukowcami na temat edukacji i kulturowego pochodzenia obecnego konfliktu na Ukrainie. "War on education" jest dystrybuowana na całym świecie przez Off The Fence i zostanie wydana 24 lutego 2024 roku.

Więcej: https://www.stefanodipietro.com/about/  

FOTO